Začiatky činnosti súboru

"Začiatky sú ťažké", povedal zlodej. A ukradol nákovu. Vtip je vtip, ale začiatky detského folklórneho súboru vo Vrbove boli určite ťažké. Hudba, spev a tanec sú prirodzenými prejavmi človeka, pomáhajú mu znášať radosť i žiaľ. Zvlášť mladým ľuďom je ladný pohyb tanca prirodzený a spev je najkrajším prejavom nahromadených emócií.

Založenie detského folklórneho súboru TATRANKA je bezprostredne spojené s príchodom učiteľky Marty Chamillovej na vrbovskú školu v roku 1963. Nebola to začiatočníčka, veď k nám prichádzala už s titulom "zaslúžilá učiteľka" a s prácou detského tanečno-speváckeho súboru mala skúsenosti od roku 1949 z rodného Šariša.

Keďže obec Vrbov nemala vlastný folklór, prispôsobila pani Chamillová tematiku goralskému folklóru. Nie však náhodou, veď v mnohých okolitých obciach v tej dobe ľudia hovorili týmto dialektom. A tento trend sa udržiava v súbore až po dnešok.

Súbor Tatranka vznikol v roku 1963 a v jeho začiatkoch v ňom pôsobilo 24 dievčat a 7 chlapcov. Začínali veľmi skromne. Materiálne vybavenie nemali spočiatku žiadne. Kroje si žiaci za pomoci svojich rodičov ušili sami. Aj ostatné pomôcky si museli doniesť či vyrobiť sami.

Počas voľných dní chodila pani učiteľka a členovia súboru s magnetofónom po okolitých dedinách k starým ľuďom, od ktorých zaznamenávali piesne, porekadlá a tance z ich mladosti. Na základe týchto poznatkov pani učiteľka vytvorila choreograficky veľmi zaujímavé programy k rôznym udalostiam života na dedine.

Činnosť súboru bola pestrá, vďaka pani vedúcej sa choreografia často menila a deti vystupovali stále so zaujímavými programami. V súbore nacvičili tieto choreografické programy : Jarné hry detí, Vynášanie šmiertačky, Pastieri, pastieri, čo po vás zostalo, Zahrajže sa, ako vieš, Tam za lesom za lúkou a ďalšie.

Poctivá práca celého súboru rýchlo priniesla výsledky. Už v prvom roku svojej činnosti dosiahli v okresnom meradle pozoruhodných výsledkov a stali sa pravidelným reprezentantom okresu na rôznych kultúrnych i spoločenských podujatiach. Súbor vystupoval pri rôznych príležitostiach v škole, v obci i širokom okolí.

Výsledky súboru zaujali i profesionálov a začala sa o nich zaujímať televízia. V roku 1965 prišli do Vrbova pracovníci televízie a natočili prvý program z činnosti Tatranky.

7.júna prišiel na našu školu slávny československý folklorista a filmový dokumentarista Karel Plicka, aby fotografoval členov súboru.

V júni 1977, po 14 rokoch veľmi tvorivej práce, odišla do dôchodku vedúca súboru pani učiteľka Marta Chamilová. Jej miesto zaujali jej odchovankyne Marta Bednárová a Anna Gurgoľová.

Pani Marta Bednárová pôsobila zároveň na našej škole ako učiteľka.

Postupom času sa dostala činnosť súboru do krízy a nastal útlm.

Nový "vietor" v činnosti súboru Tatranka zavial s príchodom pani učiteľky Lujzy Šoltésovej v roku 2000. Aj táto pani učiteľka prichádza k nám s bohatými skúsenosťami z práce folklórnych súborov a hneď od svojho príchodu dala dohromady dobrý kolektív, ktorý začal s poctivou prácou. A výsledky poctivej práce sa veľmi rýchlo dostavili. Kvalita súboru sa podstatne zvýšila po príchode do súboru pani učiteľky Alžbety Dlugošovej, ktorá súbor doprevádza hrou na klávesové nástroje.

Dnes je súbor Tatranka znovu bežnou súčasťou rôznych kultúrnych a spoločenských udalostí v našej obci i našom regióne.